Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ošetření drobných poranění a ran po kousnutí u křečíků

11. 8. 2006


Při soužití více křečíků v jedné kleci, nebo v teráriu někdy dochází k vzájemným soubojům, které často končí poraněním kůže. K mnohým poraněním dojde právě v době, kdy u toho chovatel není. Tak se může stát, že si majitel křečíka všimne poranění až za několik hodin. Navíc se rány často znečistí (kontaminují) prachem z podestýlky, srstí, výkaly atd.. a tím i baktériemi. V takovém případě, jako první věc kterou uděláme je vyčištění rány, abychom předešli dalším komplikacím.. Nejvhodnější je dezinfekční roztok povidon jodidu (např. Betadine).

Obrazek


Betadine je dezinfekční prostředek, který ničí řadu choroboplodných zárodků (antimikrobiální účinek). Působí na bakterie, plísně, viry a prvoky. Přípravek je prakticky netoxický a nepálí. Ředíme ho přibližně v poměru 1: 60 ( roztok by měl mít barvu světlého piva).
Pozor! Nepoužíváme na dezinfekci známou jodovou tinkturu. Je to preparát s vysokým obsahem alkoholu, který poškozuje tkáně a způsobuje bolest, dostane-li se na otevřenou ránu.
Pokud rány silně krvácí, pokusíme se krvácení zastavit použitím roztoků či zásypů na zastavění krvácení např. Traumacelem.

ObrazekTraumacel® S dry je vstřebatelné hemostatikum ve formě spreje, slouží k zástavě kapilárního krvácení z drobných povrchových ran jako jsou např. odřeniny.
Traumacel - spolehlivě zastavuje krvácení během 2-3 minut po aplikaci. - je plně vstřebatelný, není nutné jej odstraňovat z rány, nebezpečí obnovení
- krvácení se významně snižuje
- je dokonale snášen organismem a nenarušuje biologické hojivé procesy - je nedráždivý, nevyvolává nežádoucí imunitní reakce

Křečík je tvoreček malý a není možné mu nasadit límec jako u větších zvířat, proto mu nezabráníme v olizování rány. Proto je dobré po ošetření zaujmout jeho pozornost např. nějakým pamlskem, aby dezinfekce aspoň pár minut účinkovala. Po ošetření dáme křečka do čistého prostředí. Nejlépe je dočasně vyměnit podestýlku za bílé papírové ubrousky, které měníme každý den. Tím zabráníme další kontaminaci poraněné tkáně. Ránu ošetřujeme až do zhojení několikrát denně.
Aby jsme předcházeli takovýmto „nehodám“ je lepší chovat každého křečíka zvlášť.